Ενημέρωση σχετικά με την εφαρμογή νέων μέτρων για τον περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού (Β' 2137/2022)

Σχετ.: Η υπ’ Αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ.23983/30.04.2022 Κοινή Υπουργική Απόφαση (Β΄ 2137). Σε εφαρμογή της υπ’ Αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ.23983/30.04.2022 Κοινής Υπουργικής Απόφασης (Β΄ 2137), καθορίστηκαν τα νέα μέτρα για την προστασία της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς του κορωνοϊού COVID-19 στο σύνολο της Επικράτειας από την Κυριακή 1 Μαΐου 2022 και ώρα 6:00 έως και τη Δευτέρα 16 Μαΐου 2022 και ώρα 6:00. Στο πλαίσιο αυτό, κατωτέρω αναλύονται τα μέτρα που θα ισχύσουν για τους απασχολούμενους σε έργα/προγράμματα του Ε.Λ.Κ.Ε. που παρέχουν την εργασία τους ή εκτελούν το έργο τους με φυσική παρουσία. Συγκεκριμένα, από την έναρξη ισχύος της υπ’ αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ.23983/30.04.2022 ΚΥΑ (Β΄ 2137) και σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1 αυτής, προβλέπονται τα εξής: Α. ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 1. Χρήση προστατευτικής μάσκας σε όλους τους εσωτερικούς χώρους, συμπεριλαμβανομένων των χώρων εργασίας, εξαιρουμένων όσων εργάζονται σε ατομικό χώρο χωρίς την παρουσία οποιουδήποτε άλλου προσώπου. Από την υποχρέωση χρήσης μάσκας εξαιρούνται: α) τα άτομα για τα οποία η χρήση μάσκας δεν ενδείκνυται για ιατρικούς λόγους που αποδεικνύονται με τα κατάλληλα έγγραφα, όπως λόγω αναπνευστικών προβλημάτων, και β) τα παιδιά ηλικίας κάτω των τεσσάρων (4) ετών. 2. Τοποθέτηση/χρήση αλκοολούχου διαλύματος περιεκτικότητας άνω του 70% για την αντισηψία χεριών. 3. Εξαερισμός των χώρων με φυσικό ή τεχνητό τρόπο. Β. ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ • Τήρηση των μέτρων προστασίας που ισχύουν για όλες τις δραστηριότητες. • Πλήρης λειτουργία με αυτοπρόσωπη παρουσία όλου του προσωπικού, συμπεριλαμβανομένων των υπαλλήλων που ανήκουν στις ομάδες αυξημένου κινδύνου, βάσει της υπ’ αριθ. ΔΙΔΑΔ/Φ.64/420/16446/17.9.2020 Κοινής Απόφασης των Υπουργών Υγείας και Εσωτερικών (Β΄ 4011). • Ειδικότερα, οι υπάλληλοι του Δημοσίου που ανήκουν στις ομάδες αυξημένου κινδύνου που προβλέπονται στις υποπερ. 1.1 – 1.11 της περ. 1 της υπ’ αριθ. ΔΙΔΑΔ/Φ.64/420/16446/17.9.2020 Κοινής Απόφασης των Υπουργών Υγείας και Εσωτερικών, παρέχουν την εργασία τους με αυτοπρόσωπη παρουσία, κατά προτίμηση σε θέσεις που δεν έχουν επαφή με το κοινό. • Ειδικά για το ιατρονοσηλευτικό προσωπικό κρίνεται από τη Διοίκηση κάθε φορέα η αξιοποίησή του στις κατάλληλες θέσεις. • Η εξυπηρέτηση του κοινού πραγματοποιείται βάσει των παγίων ισχυουσών διατάξεων. Η εξυπηρέτηση του κοινού δύναται να πραγματοποιείται κατόπιν προγραμματισμένου ραντεβού μόνο εφόσον διαπιστώνεται συνωστισμός εντός του εσωτερικού χώρου εξυπηρέτησης και αναμονής του κοινού. Γ. ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Επισημαίνεται ότι, σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 1 της ισχύουσας ΚΥΑ, όλοι οι εργαζόμενοι του δημοσίου τομέα που δεν είναι πλήρως εμβολιασμένοι ή νοσήσαντες και παρέχουν εργασία με φυσική παρουσία εντός ή εκτός των εγκαταστάσεων της υπηρεσίας τους υποχρεούνται σε διενέργεια διαγνωστικού ελέγχου μία (1) φορά την εβδομάδα με τη μέθοδο μοριακού ελέγχου (PCR) ή με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test) σε ιδιωτικά διαγνωστικά εργαστήρια ή σε ιδιωτικές κλινικές ή σε φαρμακεία ή σε ιδιώτη γιατρό, με δική τους δαπάνη. Υπενθυμίζεται ότι, σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 9 της ισχύουσας ΚΥΑ, πλήρως εμβολιασμένοι κατά της Covid-19 θεωρούνται όσοι απασχολούμενοι πληρούν μία από τις ακόλουθες προϋποθέσεις: i. Όσοι έχουν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό τους προ τουλάχιστον δεκατεσσάρων (14) ημερών και επιδεικνύουν πιστοποιητικό εμβολιασμού. ii. Όσοι έχουν εμβολιαστεί με την πρώτη δόση του εμβολίου των δύο (2) δόσεων, κατόπιν νοσούν από κορωνοϊό COVID-19 και επιδεικνύουν πιστοποιητικό πλήρους κάλυψης - ανάρρωσης και εμβολιασμού. Το πιστοποιητικό πλήρους κάλυψης - ανάρρωσης και εμβολιασμού έχει ισχύ έξι (6) μηνών από τον πρώτο θετικό έλεγχο για κορωνοϊό COVID-19. iii. Όσοι ενήλικοι έχουν εμβολιαστεί και έχει παρέλθει χρονικό διάστημα τουλάχιστον εννέα (9) μηνών από τη χορήγηση της δεύτερης δόσης ή, στην περίπτωση μονοδοσικών εμβολίων, από τη χορήγηση της μοναδικής δόσης, εφόσον έχουν λάβει και την αναμνηστική δόση. Επίσης, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 9 της ισχύουσας ΚΥΑ, το πιστοποιητικό νόσησης εκδίδεται: α) κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου με τη μέθοδο PCR για κορωνοϊό COVID-19, εντός δεκατεσσάρων (14) ημερών μετά από τον πρώτο θετικό έλεγχο, β) ειδικώς για τους πλήρως εμβολιασμένους, και κατόπιν θετικού ελέγχου με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test). Η ισχύς του πιστοποιητικού νόσησης διαρκεί έως εκατόν ογδόντα (180) ημέρες μετά από τον κατά τα ανωτέρω μοναδικό ή πρώτο θετικό έλεγχο. Από τη Μ.Ο.Δ.Υ. του Ε.Λ.Κ.Ε.