Επιτροπή Ερευνών και Διαχείρισης του Ε.Λ.Κ.Ε.

Στοιχεία Προέδρου Επιτροπής Ερευνών και Διαχείρισης του Ε.Λ.Κ.Ε.

Χρήστος Καραγιάννης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Θεολογίας

Αντιπρύτανης  Έρευνας Καινοτομίας και Δια Βίου Μάθησης

Στοιχεία Αντιπροέδρου Επιτροπής Ερευνών και Διαχείρισης του Ε.Λ.Κ.Ε.

Νικόλαος Γελαδάς, Καθηγητής, Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού.

Στοιχεία Τακτικών Μελών

1. Ι. Παναγιωτόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Θεολογίας.
2. Α. Γλάρος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας.
3. Μ. Γαβουνέλη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Νομικής.
4. Π. Τουλούμη, Καθηγήτρια, Ιατρική Σχολή.
5. Ν. Νικητάκης, Καθηγητής, Τμήμα Οδοντιατρικής.
6. Β. Ρούσσης, Καθηγητής, Τμήμα Φαρμακευτικής.
7. Ι. Ελευσινιώτης, Καθηγητής, Τμήμα Νοσηλευτικής.
8. Ε. Γαραντούδης, Καθηγητής, Τμήμα Φιλολογίας.
9. Κ. Κοπανιάς, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.
10. Γ. Βασίλαρος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Φιλοσοφίας.
11. Χ. Παρθένης, Καθηγητής, Παιδαγωγικό Τμήμα.
12. Α. Οικονόμου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Ψυχολογίας.
13. Χ. Ντόκου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας.
14. Ι. Παπασπυρίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας.
15. Α. Αντωνοπούλου, Καθηγήτρια, Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας.
16. Α. Καρακατσούλη, Καθηγήτρια, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών.
17. Ι. Σταϊνχάουερ, Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Μουσικών Σπουδών.
18. Γ. Γιαννουλοπούλου, Καθηγήτρια, Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας.
19. Α. Παπαγεωργίου, Καθηγήτρια, Τμήμα Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας.
20. Τ. Μπορίσοβα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας.
21. Ι. Τίγκελης, Καθηγητής, Τμήμα Φυσικής.
22. Ν. Θωμαΐδης, Καθηγητής, Τμήμα Χημείας.
23. Σ. Νοτάρης, Καθηγητής, Τμήμα Μαθηματικών.
24. Δ. Χατζηνικολάου, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Βιολογίας.
25. Σ. Πούλος, Καθηγητής, Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος.
26. Α. Αλωνιστιώτη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών.
27. Σ. Δρακόπουλος, Καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης.
28. N. Κρανίτης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Αεροδιαστημικής Επιστήμης και Τεχνολογίας.
29. Ν. Κούβακας, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας.
30. Θ. Μπαμπάλης, Καθηγητής, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης.
31. Β. Τσάφος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία.
32. Δ. Καινούργιος, Καθηγητής, Τμήμα Οικονομικών Επιστημών.
33. Φ. Χατζησταύρου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης.
34. Κ. Μουρλάς, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης.
35. Ι. Σαριδάκης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών.
36. Ε. Ρεθυμιωτάκη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Κοινωνιολογίας.
37. Δ. Θωμάκος, Καθηγητής, Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων.
38. Π. Τρακαδάς, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας.
39. Ι. Σκοπετέας, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου.
40. Α. Βατσανίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων.
41. Δ. Καρράς, Αναπληρωτής Καθηγητής, Γενικό Τμήμα.

Αρμοδιότητες

Η Επιτροπή Ερευνών ασκεί τις ακόλουθες αρμοδιότητες:

Επεξεργάζεται προτάσεις προς τη Σύγκλητο και το Συμβούλιο Διοίκησης (Σ.Δ.) του Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Α.Ε.Ι.) για την ερευνητική και επιστημονική στρατηγική του Ιδρύματος και τη σύνταξη του στρατηγικού σχεδίου σε θέματα έρευνας και καινοτομίας.

Καταρτίζει τον Οδηγό Χρηματοδότησης του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας (Ε.Λ.Κ.Ε.).

Εγκρίνει την υποβολή προτάσεων για τη χρηματοδότηση ερευνητικών έργων, έργων παροχής υπηρεσιών, μελετών και πάσης φύσεως έργων για τα οποία απαιτείται έγκριση υποβολής πρότασης.

Καταρτίζει τον προϋπολογισμό του Ε.Λ.Κ.Ε., τον υποβάλλει αρμοδίως προς έγκριση στο Συμβούλιο Διοίκησης και εγκρίνει τις αναμορφώσεις του.

Εγκρίνει την αποδοχή διαχείρισης έργων/προγραμμάτων που εκτελούνται μέσω του Ε.Λ.Κ.Ε., την ομάδα έργου αυτών και τους προϋπολογισμούς τους.

Εισηγείται προς το Σ.Δ. τον ετήσιο οικονομικό προϋπολογισμό και απολογισμό του Ε.Λ.Κ.Ε. και τις χρηματοοικονομικές καταστάσεις.

Εισηγείται προς το Συμβούλιο Διοίκησης τον καθορισμό του ύψους του ποσοστού παρακράτησης επί των εσόδων των έργων/προγραμμάτων ανά κατηγορία αυτών σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 237 του ν.4957/2022 και την κατανομή των ετήσιων εσόδων που προέρχονται από ίδιους πόρους και τη δημιουργία έργων/προγραμμάτων σύμφωνα με το άρθρο 237 του ν.4957/2022.

Παρέχει κάθε αναγκαία ενημέρωση για τις δραστηριότητες του Ε.Λ.Κ.Ε. προς το Σ.Δ. και προς τους φορείς του δημοσίου.

Προσλαμβάνει πρόσθετο προσωπικό για την εκτέλεση έργων/προγραμμάτων που διαχειρίζεται ο Ε.Λ.Κ.Ε., κατόπιν εισήγησης του Επιστημονικού Υπευθύνου, σύμφωνα με τη διαδικασία των άρθρων 243 έως 245 του ν.4957/2022.

Αποδέχεται τις κάθε είδους επιχορηγήσεις, χρηματοδοτήσεις, δωρεές και εισφορές τρίτων στον Ε.Λ.Κ.Ε., καθορίζει τους ειδικότερους όρους αποδοχής και διάθεσής τους, όταν αυτοί δεν καθορίζονται από συμβατικές υποχρεώσεις, και εγκρίνει τη σύναψη των πάσης φύσεως συμβάσεων με φυσικά ή νομικά πρόσωπα, καθώς και, μετά από γνώμη του Σ.Δ., τη σύναψη προγραμματικών συμβάσεων ή συμφωνιών με άλλους φορείς του δημοσίου τομέα, στο πλαίσιο των έργων και προγραμμάτων που υλοποιεί ο Ε.Λ.Κ.Ε., με την επιφύλαξη της περ. θ) της παρ. 2 του άρθρου 233.

Αναζητεί πηγές χρηματοδότησης του Ε.Λ.Κ.Ε. και ενεργεί κάθε πράξη που είναι απαραίτητη για την εξασφάλιση πόρων.

Χορηγεί υποτροφίες, σύμφωνα με τον Οδηγό Χρηματοδότησης του Ε.Λ.Κ.Ε.

Διενεργεί κάθε αναγκαία πράξη για την εύρυθμη λειτουργία του Ε.Λ.Κ.Ε. και των έργων που αυτός υλοποιεί.

Συγκροτεί τις Επιτροπές Αξιολόγησης για την επιλογή προσωπικού και την Επιτροπή Ενστάσεων του άρθρου 245 του ν.4957/2022.

Νομοθεσία/ Πράξεις ορισμού/εκλογής και μεταβίβασης αρμοδιοτήτων

Ν. 4957/2022 (Α΄ 141)
Ν.5099/2024 (Α' 48)
Ν. 5094/2024 (Α' 39)